Greenfield earns State meet berth

© 2017-Soledad Bee

SOUTH COUNTY — The Greenfield boys cross country team placed second in the Central Coast Division III championships on Saturday to earn a trip to the State Meet.

Greenfield was moved up a division after an increase in enrollment and were beaten 44-54 by the Aptos Mariners.

“I was expecting a tough time with Aptos because they have a tradition of fielding a good program,” said Bruin head coach Angel Villagomez. “We had a few of our runners PR (set personal records), but Aptos had runners in between our second group of finishers to get the win. Our runners had run real well at league and it is hard sometimes to replicate that effort two meets in a row. We are pleased to place second and to go on to State.”

The Bruins were led by junior Rigo Garcia’s fifth place finish in 16:24 to earn an All-CCS medal. Joining Garcia in the top ten were teammates Mauricio Arias (9th place, 16:35) and Julian Arias (10th place, 16:36).

Soledad High ran a complete team in Division III and placed 10th.

The Aptos girls won the Division III title.

Pacific Grove won Division IV and the King City boys placed sixth.

The Santa Cruz girls won Division IV and the King City girls placed eighth.

The California Interscholastic Federation State Cross Country Championships will take place on Saturday, Nov. 25, at Woodward Park in Fresno.

RESULTS

Division III Boys-1. Aptos 44; 2. Greenfield 54; 3. St Ignatius 102; 4. Sacred Heart Cathedral 120; 5. Westmont 135; 6. Saratoga 151; 7. Mills 193; 8. Prospect 215; 9. North Monterey County 234; 10. El Camino 242; 11. Sobrato 315. Individual Winner and South County Placers: 1. Jason Gomez (Westmont) 16:16; 5. Rigo Garcia (GR)16:24; 9. Mauricio Arias (GR) 16:35; 10. Julian Arias (GR) 16:36; 15. Luis Meza (GR) 16:49; 23. Daniel Cerna (GR) 17:04; 25. Jesus Rodriguez (SO) 17:11; 26. Nahum Valencia (GR) 17:11.1; 44. Alexis Ojeda (GR) 17:38; 53. Victor Carmona (SO) 17:58.

Division III Girls-1. Aptos 27; 2. St. Ignatius 109; 3. Sacred Heart Cathedral 116; 4. North Monterey County 122; 5. Sobrato 124; 6. Soquel 142; 7. Mills 175; 8. Prospect 201; 9. Saratoga 204; 10. Soledad 276; 11. Greenfield 292; 12. Capuchino 297; 13. Notre Dame-San Jose 332. Individual Winner and South County Placers: 1. Kaylah Grant (Live Oak) 17:49; 35. Daisy Virgen (SO) 21:04; 51. Marcela Perez (SO) 22:01; 55. Maria Hernandez (GR) 22:05; 61. Erika Martinez (GR) 22:16; 65. Estefania Montel (SO) 22:37; 71. Elizabeth Orozco (SO) 23:00; 75. Alexandra Campos (GR) 23:12; 81. Monica Reyes (GR) 23:28; 92. Zeferina Villa (GR) 24:35; 96. Clarissa Medina (SO) 25:49; 98. Noora Hauntamaki (SO) 26:11; 100. Jessica Herrera (SO) 26:34; 

Division IV Boys-1. Pacific Grove 90, 2. Half Moon Bay 121; 3. Marina 158; 4. Sacred Heart Prep 166; 5. Palma 167; 6. King City 173; 7. San Lorenzo Valley 175; 8. The King’s Academy 188; 9. Scotts Valley 208; 10. Terra Nova 240; 11. Menlo School 242; 12. Carmel 259; 13. Santa Cruz 263; 14. James Lick 297.

Division IV Girls-1. Santa Cruz 32; 2. Menlo School 75; 3. San Lorenzo Valley 80; 4. Carmel 106; 5. Scotts Valley 124; 6. Sacred Heart Prep 133; 7. The King’s Academy 187; 8. King City 235; 9. Marina 237; 10. Notre Dame-Belmont 248; 11. Terra Nova 273; 12. San Jose 337.

Boys Individual Winner and South County Placers: 1. Robert Miranda (Menlo School) 15:43; 14. Esteban Deniz (KC) 16:54; 25. Fausto Medina (KC) 17:16; 30. Ricardo Diaz (KC) 17:29; 41. Jack Voigt (KC) 17:41; 60. Gonzalo Villagomez (GO) 18:10; 67. Daniel Correa (KC) 18:21; 74. Luis Morales (KC) 18:38; 82. Eric Picazo (KC) 18:49;

Girls Individual Winner and South County Placers: 1. Mari Friedman (Santa Cruz) 17:47; 31. Ashley Ochoa (GO) 21:43; 36. Elizabeth Cazares (KC) 21:52; 42. Milagros Ortega (KC) 22:12; 63. Daisy Huerta (KC) 23:16; 70. Michelle Loa (KC) 23:52; 72. Emily Chavez (KC) 23:53; 73. Jocelyn Garcia (KC) 23:54; 80. Daniela Bedolla (KC) 24:19.


Video News
More In Sports